BOLONIA – WSZYSTKO O TRANSPORCIE

Sprawdź odpowiedź na 3 kluczowe pytania związane z transportem w Bolonii. Po pierwsze czym tanio dolecieć do Bolonii, po drugie jak najlepiej dostać się z lotniska do centrum, po trzecie jak efektywnie poruszać się po mieście. Dodatkowo zobacz również dwa nowoczesne rozwiązania, z którymi spotkaliśmy się pierwszy raz na lotnisku w Bolonii.

Czym tanio dolecimy do Boloni?

Do Bolonii lecieliśmy linią Wizzair (z WDC – Wizzair Discount Club – koszt 140 PLN na rok dla dwóch osób) z Katowic za 236PLN za dwie osoby w dwie strony w terminie 21-24.10. Dodam tylko, że bilety były kupione dość spontanicznie – miesiąc przed wylotem. Ceny biletów lotniczych poza sezonem są niższe, dlatego radzimy wybrać się tam jesienią lub wiosną! Wtedy też temperatura sprzyjaj zwiedzaniu i nie ma tłumów na mieście. Koniecznie szukajcie połączeń ze swojego regionów u tanich przewoźników jak Wizz Air czy Ryanair!

Po przylocie na lotnisko w Bolonii zobaczyliśmy dwa nowoczesne rozwiązania, których nigdzie wcześniej nie spotkaliśmy. Pierwsze z nich to robot informacyjny Pepper (zobacz filmik niżej) oraz dedykowane miejsce do przepakowania bagażu (zdjęcie na dole posta). Tym samym już na wstępie przekonaliśmy się, że Bolonia to nowoczesne miasto!

Jak dostać się z lotniska do centrum Bolonii?

Jeśli nie chcemy wydawać 30 euro na taksówkę, z lotniska do centrum miasta możemy się dostać shuttlebusem, czyli aerobusem. Koszt 6 euro od osoby w jedną stronę. Aerobus kursuje co 11 minut od 7 do 21:30, a w pozostałych godzinach zgodnie z harmonogramem. Na stronie www.aerobus.bo.it/en (wersja angielska) znajdziecie przejrzystą grafikę trasy oraz rozkład jazdy. Niżej na zdjęciu automat, w którym można kupić bilet, znajdziecie go zarówno na lotnisku jak i w centrum miasta. Bus jeździ punktualnie i sprawnie, ma miejsca na bagaże, a na lotnisku znajdziecie kierunkowskazy do miejsca odjazdu. Jednym słowem polecamy 🙂

Jak poruszać się komunikacją miejską po Bolonii?

Ze względu na lokalizację hotelu poza stricte zabytkowym centrum Bolonii (więcej o tym w poście GDZIE WYBRAĆ NOCLEG W BOLONII), codziennie korzystaliśmy z miejskich autobusów. Obsługuje je przewoźnik TPER (Trasporto Passeggeri Emilia-Romagna). Bilet normalny na obszar miejski kupiony w automacie w autobusie to koszt 1,5 euro.

 UWAGA! Automat w autobusie przyjmuje tylko bilon! 

Jeśli kupimy go wcześniej w kiosku koszt wyniesie 1,30 euro. Dostępne są także bilety dzienne w cenie 5 euro oraz CITYPASS za 12 euro, z którego korzystaliśmy w trakcie naszego pobytu. Dał nam możliwość podróżowania 10 razy, przez 75 minut każdy przejazd, w obszarze miejskim (z możliwością zmiany linii), a dodatkowo może z niego korzystać maksymalnie 7 osób jednocześnie. Tym samym obniżyliśmy koszt pojedynczego biletu do 1,2 euro 🙂 Bilet kasujemy wchodząc do autobusu tyle razy ilu jest pasażerów, czyli przy dwójce osób kasujemy dwa razy przy wejściu. Na odwrocie drukuje się trasa, data, godzina itd. Zmieniając autobus (w ciągu dostępnych 75 minut na jeden przejazd) również kasujemy bilet przy wejściu i nabija się trasa z oznaczeniem „kontynuacja przejazdu”. Bilet zachowujemy do kontroli, aż do wyczerpania 10 przejazdów.

Nie szukajcie szczęścia jadąc na gapę – nam trafiła się kontrola! Bilety można kupić w punktach TPER, czerwonych automatach TPER, a przede wszystkim w szerokiej sieci odsprzedaży. Listę punktów znajdziecie pod tym linkiem www.tper.it/rivendite.

Zawarte w tym poście informacje pozwolą Ci na zaplanowanie transportu i swobodne przemieszczanie się po Bolonii. Jeśli jednak masz jakieś dodatkowe pytania śmiało pisz w komentarzach lub na priv 🙂

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *