CHORWACKIE OKO – ŹRÓDŁO RZEKI IZVOR CETINE

Ta chorwacka atrakcja w 2020 roku ogarnęła spory kawałek Instagrama! Zdjęcia z niesamowitego źródła rzeki można było zobaczyć na wielu kontach podróżniczych. I nas ta nietypowa atrakcja skusiła, dlatego wybraliśmy się nad intrygujące chorwackie oko. W tym krótkim poście opisujemy jak tam dojechaliśmy i przede wszystkim czy było warto! Koniecznie zajrzyjcie, jeśli rozważacie wycieczkę do źródeł Cetiny.

Podstawowe pytanie to jak dojechać do źródła. Oczywiście najprościej wpisać w mapę Google „Izvor Cetine” i kierować się najszybszą możliwą trasą 😉 Miejcie jednak na uwadze, że źródło znajduje się u podnóży Gór Dynarskich (patrz mapka niżej), a te są pod samą granicą z Bośnią.

Warto tam zaplanować wycieczkę albo przejazdem jak w naszym przypadku albo wyruszyć rano, gdyż od wybrzeża trzeba liczyć ok. 2 godzin jazdy w jedną stronę. Tereny wokół to głównie niewielkie wioski, ale położone bardzo malowniczo, a to za sprawą bliskości majestatycznego pasma gór Dinara. Ich szczyty robią naprawdę ogromne wrażenie! Sam dojazd do źródła jest łatwy, cały czas asfaltową drogą, choć miejscami dosyć wąską.

Podjeżdżacie do celu, parkujecie samochód przy drodze (nie widzieliśmy tam oficjalnego parkingu) i możecie udać się na płaski klif porośnięty trawą lub na specjalnie wybudowaną drewnianą platformę (w trakcie naszej wizyty była ona świeżo zrobiona, jeszcze nie do końca wykończona). Stamtąd najlepiej podziwiać głębię źródła, a jest co oglądać bo ma ono aż 115 metrów – na taką głębokość udało się zejść nurkom, dlatego tyle oficjalnie przyjmuje się. Przy odpowiednim padaniu promieni słonecznych, dzięki niezwykle przejrzystej, źródlanej, krystalicznie czystej wodzie, można oglądać schodzące w dół skaliste ściany źródlanej jaskini.

Można też zejść na dół, do samego brzegu źródła i sprawdzić jak zimna (a wręcz lodowata!) jest bijąca w nim woda. Jednakże mimo to, szczególnie w sezonie letnim, nie brakuje tu śmiałków chcących zażyć orzeźwiającej kąpieli.

Obok źródła jest zabytkowa cerkiew prawosławna z 1939r. Nie próbowaliśmy do niej wejść i z tego co kojarzę nie jest dostępna dla zwiedzających. Z zewnątrz prezentuje się całkiem ładnie, szczególnie w szerszej perspektywie, z góry.

Czy warto się tam wybrać by zobaczyć niezwykłe źródło na własne oczy? Tutaj może trochę Was zaskoczę, bo moim zdaniem warto, ale tylko jeśli ma się drona 😉 A dlaczego zobaczcie sami na dwóch poniższych zdjęciach – jednym zrobionym aparatem z poziomu klifu, a drugim właśnie z drona.

Żeby zobaczyć dużą głębię trzeba trafić na naprawdę dobre warunki oświetleniowe – my byliśmy popołudniu, kiedy słońce już było nisko i nie rozświetlało źródła. Możliwe, że w południe jest dużo lepszy efekt i głębia jest bardziej widoczna dla odwiedzających Izvor Cetine. Ale zauważcie również, że na tafli odbijają się chmury co nieco rozmywa pożądany efekt. Dlatego moim zdaniem tylko dzięki osiągnięciu dużej wysokości i odpowiednim ustawieniu kąta można zobaczyć fajny efekt na zdjęciu, a to jest w stanie zapewnić nam jedynie dron. To moja subiektywna opinia, zakładając, że trzeba jechać tam specjalnie, nadrobić dużo kilometrów czy tracić cenny wakacyjny czas 🙂

My zdecydowaliśmy się na zwiedzenie tego miejsca, bo zależało nam na zrobieniu zdjęć dronem. Dodatkowo tak zaplanowaliśmy trasę powrotną do Polski, żeby jak najmniej nadrobić kilometrów, a nocleg w drodze wypadał po zwiedzeniu źródła i w odległości ok. godziny jazdy od niego. Dlatego jeśli chcecie odwiedzić Izvor Cetinę i planujecie zatrzymać się na nocleg w okolicy możemy Wam polecić Apartamenty Tina Gracac w miejscowości Gracac znajdującej się 90 km od Izvor Cetine. Apartament był przyjemny, a właścicielka bardzo miła.

Jeśli szukalibyście czegoś bliżej źródła to alternatywą jest nocleg w miejscowości Knin (40 km od Izvor Cetine), która również ma dosyć sporą bazę noclegową. Innych opcji nie sprawdzaliśmy, dlatego proponujemy tylko te, aczkolwiek na bookingu z pewnością znajdziecie też inne, dogodne lokalizacje. Podsumowując, źródło rzeki Cetine to unikatowa, chorwacka atrakcja, która ostatnio zyskała na dużej popularności w sieci. O coraz większej liczbie odwiedzających chorwackie oko świadczy też fakt, że wokół powstaje infrastruktura turystyczna – platforma, ławki czy stojaki dla rowerów. Naszym zdaniem nie warto tam jechać by zobaczyć samo źródło nie wylatując dronem, gdyż nie jest to tak spektakularny widok jaki można oglądać z lotu ptaka, a Izvor Cetine jest położone spory kawałek od wybrzeża. Szkoda tracić cały dzień na wycieczkę w to miejsce, szczególnie jeśli mamy do wyboru szereg innych atrakcji, które oferuje nam przepiękna Chorwacja. Jeśli byliście nad źródłem chętnie poznamy Waszą opinię, dajcie znać co sądzicie 🙂 Natomiast jeśli zastanawiacie się nad wycieczką tam i macie jakieś pytania również nie wahajcie się napisać do nas!

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. Nie byłam jeszcze, widziałam to piękne źródło na zdjęciu( widok z drona), zainspirowało mnie tak mocno,ze namalowałam obraz. Wisi obecnie w @odtświatowid we Wrocławiu na wystawie „ Sztuka po godzinach”. Choć nie mam drona, mam ochotę pojechać po drodze na wybrzeże i zobaczyc je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *