Bolonia,  Podróże,  Włochy

GŁÓWNE ATRAKCJE BOLONII

Przedstawiam Wam moją subiektywną listę głównych atrakcji w Bolonii. Znajdziecie w niej słynne wieże, popularne place, ukryte kanały niczym w Wenecji, a także przepiękny park ze stawem i fontannami. Zwiedzając je poznacie Bolonię od strony najbardziej turystycznych atrakcji, po mniej znane, zaciszne miejsce odpoczynku lokalnych mieszkańców. Koniecznie je sprawdźcie zanim zacznie planować zwiedzanie!

Po pierwsze Due Torri czyli dwie wieże, będące największym symbolem Bolonii! Szerzej opisane w poście 3 NAJLEPSZE PUNKTY WIDOKOWE BOLONII. Tej atrakcji nie możecie pominąć!

Następnie Piazza Maggiore czyli główny plac w Bolonii, można powiedzieć rynek. Jest najczęstszym miejscem spotkań Bolończyków, którzy nazywają go po prostu ‘piazza’. Wkoło znajdziemy same zabytkowe budynki jak bazylika San Petronio czy pałace Palazzo dei Notai, Palazzod’Accursio, Palazzo del Podestà i Palazzo dei Bianchi. To plac pełen życia, w którym mieszają się turyści, rodowici mieszkańcy i studenci. Warto na chwilę przysiąść na schodach (a jak jest zimno polecamy Caffe Vittorio Emanuele – na zdjęciu) i wczuć się w klimat tego miejsca. Tutaj również znajdziecie centrum informacyjno – turystyczne (pod arkadami z lewej strony fotografii), gdzie dostaniecie za darmo mapę miasta i kupicie pamiątki z miejską marką BolognaWelcome.

Przy Pizza Maggiore jest znany plac Piazza Nettuno z posągiem Neptuna, niczym w Gdańsku. Ten w Bolonii jest zdecydowanie bardziej „śmiały”, jeśli można tak powiedzieć o rzeźbie 🙂 U jego stóp znajdują się nimfy, które symbolizują 4 rzeki: Nil, Amazonkę, Ganges i Dunaj. Z ich piersi wypływa woda. Posąg Neptuna to pierwotny element systemu hydraulicznego, do dziś wykorzystywany jako źródło wody pitnej dla mieszkańców.

Jak już będziecie przy Neptunie to koniecznie wejdźcie do bramy po prawej stronie patrząc od przodu rzeźby. W środku można doświadczyć ciekawego efektu akustycznego. W połowie bramy, gdy staniecie po przekątnej z drugą osobą, nachylcie się w stronę muru i zacznijcie mówić. Będziecie mogli się słyszeć tak dobrze, jakbyście stali obok siebie. Trudno to uczucie dokładnie opisać, trzeba samemu doświadczyć!

Finestrella to kolejne ciekawe miejsce na mapie Bolonii. Znajdziecie je przy ulicy Via Piella oraz Via Malcontenti. Ten zakątek miasta nazywany jest małą Wenecją, a to za sprawą słynnego okna, z którego możemy oglądać kanał położony bezpośrednio przy murach domów. Całość do złudzenia przypomina weneckie widoki. Niestety nie trafiliśmy na moment, gdy kanał był wypełniony wodą, stąd efekt był średni. Mimo wszystko uważamy, że trzeba tam zajrzeć 😉

Z kolei zielony punkt na mapie Bolonii to Giardini Margherita, czyli największy i najbardziej popularny park miejski w tym mieście, stworzony w hołdzie królowej (nie pizzy 🙂 ) Margherity. Zajmuje obszar 26 hektarów z szerokimi alejkami, małym jeziorem z fontannami otoczonym sztucznymi kredowymi klifami oraz rozległymi trawnikami i dębowymi gajami. To idealne miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku! Ciekawostką jest krótki, otwarty wodny odcinek przy jeziorze, który nadal tworzy kanał Savena, będący w starożytności częścią systemu wodnego miasta. W parku znajdują się również dwie urokliwe kawiarnie doskonałe na popołudniową przerwę w zwiedzaniu. Trafiliśmy tam dzięki City Red Bus, o czym przeczytacie w poście CITY RED BUS – ALTERNATYWNY SPOSÓB ZWIEDZANIA BOLONII.

Zapewne są jeszcze inne turystyczne miejsca w Bolonii, ale te są według nas najważniejsze i godne odwiedzenia. Podczas weekendowego city break’a na pewno wszystkie uda Wam się zobaczyć! Dodalibyście jeszcze coś do tej listy?:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *