KAMBODŻA SIEM REAP – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Sprawdź jak dostać się do Siem Reap w Kambodży, jak najlepiej zwiedzać kompleks świątyń Angkoru, gdzie zjeść oraz jaki wybrać nocleg w Siem Reap, a także wiele innych praktycznych informacji o Kambodży. W tym wpisie opracowałam dla Was garść wskazówek, które pomogą zaplanować podróż do niezwykłego miejsca jakim jest Angkor. Serdecznie zapraszam!

TRANSPORT

JEDZENIE

NOCLEG

BEZPIECZEŃSTWO

PIENIĄDZE

TRANSPORT

Jak dostać się do Siem Reap w Kambodży?

Aby dostać się do Kambodży z Polski musimy oczywiście skorzystać z samolotu. Możemy przylecieć do Siem Reap (REP), w którym znajduje się międzynarodowe lotnisko, ale nie będzie to lot bezpośredni – konieczna jest przesiadka, np. w Bangkoku.

Możemy też przylecieć do Bangkoku, Phnom Penh czy innego miasta i zdecydować, że dalej chcemy podróżować tańszym środkiem transportu np. busem lub pociągiem. Wtedy musimy szukać alternatywnych przewoźników. My zdecydowaliśmy się na podróż z Bangkoku do Siem Reap busem, co szczegółowo opisaliśmy w poście PRZEJŚCIE GRANICZNE TAJLANDIA – KAMBODŻA W POIPET. Zajrzyjcie tam, aby dowiedzieć się jak to wyglądało!

Jak poruszać się po Siem Reap?

Kiedy już dojedziemy do Siem Reap, czy to na dworzec czy na lotnisko, na pewno będą czekać tuk tuki, które chętnie nas zabiorą w dowolne miejsce. Z dworca do centrum miasteczka Siem Reap (Pub Street) jest ok. 6 km, a z lotniska 9 km. Koszt przejazdu tuk tukiem powinien wynieść 5-7 dolarów, choć początkowa cena będzie na pewno dużo wyższa, np. 10-15 dolarów. Trzeba się targować! Nam udało się wynegocjować z 15 na 5 dolarów za przejazd na trasie dworzec-kasy Angkoru-hotel.

Alternatywą dla tuk tuków, które jednak są najpopularniejsze, jest Grab czy taxi. Niestety nam nie udało się skorzystać z Graba, gdyż nie było żadnego kierowcy w rejonie, a taxi odpuściliśmy ze względu na wyższe stawki. Analogiczna trasa taksówką zamiast 5 dolarów kosztowałaby nas 10 USD.

Jak zwiedzać kompleks świątyń Angkor?

Przede wszystkim warto kupić bilety dzień wcześniej, aby móc wybrać się na wschód słońca! To jedna z najbardziej popularnych „atrakcji”, chyba nawet istotniejsza niż zachód 🙂

UWAGA! Jeśli kupimy bilety po godzinie 17 to jeszcze tego samego dnia możemy wejść do czynnych świątyń Angkoru.

Co ważne, bilety sprzedawane są w kasach biletowych (Ticket Center) znajdujących się w miasteczku Siem Reap. Najlepiej kupić je po drodze z lotniska czy dworca (oczywiście jeśli zdążymy przed zamknięciem kas), aby nie płacić dwa razy za tuk tuka. Kasy czynne są codziennie od 5 rano do 17:30. Niżej przedstawiam Wam dokładną lokalizację.

Ceny biletów do całego kompleksu świątyń Angkoru wynoszą odpowiednio:

 • 37 dolarów – 1 dzień (bilet ważny w dniu zakupu, lub jeśli kupimy po godzinie 17 to również dnia następnego)
 • 62 dolary – 3 dni (bilet ważny 10 dni od daty zakupu)
 • 72 dolary – 7 dni (bilet ważny miesiąc od daty zakupu)

*dzieci do 12 roku życia wchodzą za darmo (jedynie muszą okazać paszport).

Bilety są imienne, ze zdjęciem. Za darmo dostajemy też mapę całego kompleksu.

Godziny otwarcia świątyń przedstawiają się następująco:

 • Angkor Wat Temple oraz Srasrang – od 5:00 do 17:30
 • Phnom Bakheng oraz Pre Rup Temple – od 5:00 do 19:00
 • wszystkie pozostałe świątynie – od 7:30 do 17:30

*bilet obejmuje wszystkie świątynie poza Kulen mountain oraz Bengmealea Temple.

Po więcej informacji wejdźcie na stronę https://www.visit-angkor.org/ .

Jeśli już mamy bilety musimy podjąć decyzję, które świątynie chcemy zobaczyć oraz w jaki sposób przemieszczać się między nimi. Kompleks Angkoru to naprawdę ogromny teren, a świątynie rozsiane są po dżungli, dlatego polecamy wynajęcie tuk tuka.

Możemy to zrobić przez hotel, w którym się zatrzymujemy, jednakże na pewno zostanie doliczona do ceny prowizja albo możemy sami dogadać się z tuk tukarzem, który nas wiózł do hotelu lub złapać jakiegoś w miasteczku Siem Reap. Polecamy tę drugą opcję. Kierowca, który nas wiózł do hotelu okazał się bardzo sympatyczny i zdecydowaliśmy się, żeby następnego dnia woził nas po świątyniach. Uzgodniliśmy z nim jakie świątynie chcemy zobaczyć (opisaliśmy je wszystkie w poście ANGKOR – CO ZOBACZYĆ W JEDEN DZIEŃ – PLAN ZWIEDZANIA) w ciągu całego dnia, od wschodu aż do zachodu. Wynegocjowaliśmy cenę 20 dolarów za cały dzień zwiedzania kompleksu Angkor. O 5 rano kierowca czekał na nas pod drzwiami hotelu, woził nas po ustalonych świątyniach, polecił bardzo dobrą restaurację na obiad i zabrał w piękne miejsca na zachód słońca!

To był wspaniały dzień, a my tak polubiliśmy się z naszym kierowcą, że przegadaliśmy prawie cały zachód i ledwo zdążyliśmy zrobić kilka zdjęć! 🙂 Następnego dnia mieliśmy samolot do Kuala Lumpur i potrzebowaliśmy transportu na lotnisko, dlatego bez wątpienia umówiliśmy się z naszym tuk tukarzem. Tam rozliczyliśmy się z 3 dni jazdy i mimo, że wytargowaliśmy naprawdę dobrą cenę to daliśmy mu spory napiwek, bo okazał się wspaniałym człowiekiem i dzięki niemu pobyt w Kambodży był dużo milszy niż zapowiadało się to na początku 😉

JEDZENIE

Gdzie i co zjeść w Siem Reap?

Będąc 3 dni w Siem Reap stołowaliśmy się na ulicy Pub Street, która można powiedzieć wyznacza turystyczne centrum tego miasteczka. Tam znajdziecie mnóstwo knajpek, barów, sklepów, straganów a nawet targowiska. Podczas pierwszego wieczoru nie zdecydowaliśmy na żadną lokalną knajpę i, aby pozostać przy zdrowych żołądkach przed zwiedzaniem Angkoru, jedliśmy pizzę w Pizza Roma popijając lokalnym piwem Cambodia.

 Po zaliczeniu świątyń, czyli tego po co przyjechaliśmy do Kambodży, wybraliśmy się do restauracji Temple, gdzie kosztowaliśmy burgera i curry z mięsem krokodyla.

Obydwa miejsca były w porządku i mogę Wam je polecić!

Jeśli chodzi o jedzenie w trakcie zwiedzania świątyń Angkoru to kierowca tuk tuka zabrał nas w bardzo fajne miejsce, blisko świątyni Bayon w kompleksie Angkor Thom. Zobaczcie na poniższej mapie.

NOCLEG

Gdzie i jaki wybrać nocleg w Siem Reap?

Siem Reap to najbardziej turystyczne miasteczko w całej Kambodży! Miliony turystów rocznie odwiedza je ze względu na bliskość świątyń Angkoru. W Siem znajdziecie naprawdę duży wybór hosteli i hoteli, od tych budżetowych aż po 5*. Ceny są naprawdę niskie, dlatego można zaoszczędzić lub pokusić się o coś ekskluzywnego w dużo niższej cenie niż byłoby to w innych miejscach w Azji.

My postawiliśmy na budżetową opcję hostelu blisko centrum miasteczka, tak by można było szybko dojść na Pub Street, bez konieczności korzystania z tuk tuka.

Wybraliśmy Packgoda Hostel przy Sok San Road. Pokój był malutki, ale miał prywatną łazienkę. Za dwie doby zapłaciliśmy jedynie 70 zł.

Niestety cena mocno przełożyła się na jakość.. Dostaliśmy pokój na piętrze, w którym stare, drewniane okna w żaden sposób nie wygłuszały dźwięków z ulicy i tym samym spaliśmy praktycznie „na imprezie”, która miała miejsce w barze po drugiej stronie ulicy. Na drugą noc dostaliśmy pokój na dole, w którym było już więcej miejsca i można było normalnie zasnąć. Mimo to niestety nie chcemy Wam polecać tego miejsca, gdyż sami wiemy, jak czuliśmy się po niecałych 3 godzinach snu, wstając o 4 rano na wschód słońca.

W tej sytuacji ciężko doradzić mi jakie miejsce jest dobre na nocleg w Siem Reap. Myślę, że trzeba dokładnie zweryfikować najbliższą okolicę hotelu czy w pobliżu nie ma baru-dyskoteki i może wybrać coś w dalszej odległości od najbardziej imprezowej części miasteczka, czyli Pub Street. Pomocne na pewno będą również opinie na portalach typu booking.com czy Airbnb.

BEZPIECZEŃSTWO

Czy Kambodża jest bezpiecznym państwem dla podróżników?

Po naszym krótkim, 3-dniowym pobycie w Kambodży oceniamy ją jako bezpieczny kraj dla podróżujących. Nie zauważyliśmy nic co by nas zaniepokoiło. Ludzie w Kambodży są nastawieni na turystów, ponieważ z nich żyją. Mimo, że początkowo byliśmy zniesmaczeni po przekraczaniu granicy i gangu tuk tukarzy czekających na nas na dworcu (przeczytajcie posta PRZEJŚCIE GRANICZNE TAJLANDIA – KAMBODŻA W POIPET), to ostatecznie poznaliśmy bardzo dobrego i miłego człowieka, jakim był nasz kierowca tuk tuka. Oczywiście trzeba uważać na kieszonkowców i naciągaczy, ale naszym zdaniem można tam podróżować bez obaw!

PIENIĄDZE

Jaka waluta obowiązuje w Kambodży?

Oficjalną walutą Kambodży jest riel kambodżański (KHR). 1000KHL to 0.90 PLN (dane na 2020r.). 1 riel dzieli się na 100 senów. Jednakże wybierając się do tego państwa zalecamy zabranie dolarów amerykańskich, którymi wszędzie zapłacicie. Najkorzystniej zabrać ze sobą wystarczającą ilość gotówki, tak by nie trzeba było wypłacać w bankomacie. Dzięki temu unikniecie prowizji za przewalutowanie. Istotny jest też fakt, że w Kambodży zapłacicie nawet starymi, zielonymi dolarami, których na przykład w Tajlandii nie wymienicie w kantorze.

Jakie są ceny w Kambodży?

Kambodża jest tanim w podróżowaniu krajem. Produkty są naprawdę w niskich cenach, szczególnie jeśli ominiemy najdroższe turystyczne miejsca, lub udamy się na targ zamiast do sklepu. Ceny w restauracjach są wyższe ze względu na to, że żywią się w nich tylko turyści. Jednak najdrożej jest na lotnisku w Siem Reap. Dla potwierdzenia podaje przykładowe ceny produktów i usług w Kambodży:

 • Woda 0,5l (sklep)– 0,5 dolara,
 • Woda 0,5l (stragan)– 1 dolar,
 • Woda 0,5l (lotnisko)– 2 dolary,
 • Sok/shake (stragan) – 1 dolar,
 • Świeży kokos (stragan) – 1 dolar,
 • Obiad dwa dania i dwa kokosy (obok Angkor Thom) – 16 dolarów,
 • Pizza margherita + 0,5l piwo Cambodia (restauracja Pizza Roma na Pub Street) – 10 dolarów,
 • Burger + curry + 0,5l piwo Tiger (restauracja Temple na Pub Street) – 16 dolarów,
 • Chusta (stragan)– 3 dolary,
 • Sarong (targ)– 7 dolarów,
 • Spodnie męskie lnianie (targ)– 3 dolary,
 • Magnes na lodówkę (targ) – 0,5 dolara,
 • Tuk tuk na cały dzień zwiedzania Angkoru – 20 dolarów,
 • Tuk tuk z dworca autobusowego – 5 dolarów.

Mam nadzieję, że ten post rozjaśnił Wam jak wygląda sytuacja w Kambodży. Dla przeciętnego Kowalskiego ceny są naprawdę niskie, a najdroższy skarb tego ubogiego państwa to kompleks świątyń Angkoru. Miejsce unikatowe na światową skalę, dlatego koniecznie wybierzcie się tam choć raz w życiu! Jeśli nie znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was pytania zapraszam do kontaktu poprzez wiadomość prywatną lub komentarz 🙂

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *