Chorwacja,  Podróże,  Szybenik

SZYBENIK – CO ZOBACZYĆ W JEDEN DZIEŃ?

Co zobaczyć w Szybeniku mając do dyspozycji tylko jeden dzień albo nawet kilka godzin? Gdzie trzeba zajrzeć, a co można odpuścić? W tym poście pokażę Wam najładniejsze miejsca, które odwiedziliśmy w trakcie jednodniowej wycieczki. Wszystkie punkty wskazuję na mapie niżej, aby łatwo było Wam zaplanować zwiedzanie i bez problemu trafić do nich. Zapewniam Was, że nie zawiedziecie się korzystając z tego mini przewodnika po pięknym Sibeniku.

Sibenik to jedyne „prawdziwie” chorwackie miasto. Mam tutaj na myśli fakt, że zostało w całości założone przez rodowitych Chorwatów, co nie jest takie oczywiste bowiem większość miast Dalmacji założyli Rzymianie czy Grecy. Szybenik, bo tak tłumaczy się jego nazwę na język polski, jest położony w środkowej Dalmacji, u ujścia rzeki Krk do Adriatyku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego jednakże ujście tworzy okazałą zatokę i przepiękny, szeroki kanał, którym można przepłynąć. Całość tworzy niepowtarzalny krajobraz najbliższego otoczenia Szybenika.

Nie tylko fenomenalne położenie miasta decyduje o jego popularności wśród turystów. Szybenik zyskał również dzięki wpisaniu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękna Starówka i Katedra św. Jakuba to jego znaki rozpoznawcze, które koniecznie musicie zobaczyć!

Jak już wspomniałam najważniejszym zabytkiem Szybenika jest renesansowo-gotycka katedra św. Jakuba, również wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Katedra powstała na przełomie XV/XVI wieku i została zbudowana tylko z kamienia, bez elementów go łączących. Fasada budynku jest bogato zdobiona, szczególnie wokół drzwi. Przed głównym wejściem możemy zobaczyć 12 apostołów, a także rzeźby św. Jakuba, św. Marka i św. Michała. Ciekawym elementem są głowy przedstawiające 71 szybenickich mieszczan. Wnętrze kościoła wg nas nie jest warte zwiedzania, gdyż poza kilkoma sarkofagami i chrzcielnicą nie ma nic spektakularnego do zobaczenia (nie mamy możliwości pokazania Wam, gdyż w środku nie można robić zdjęć). Jeśli jednak mimo to chcecie je zobaczyć to bilet możecie kupić w głównym wejściu w cenie 30 kun od osoby (bilet normalny).

Przed katedrą św. Jakuba zobaczycie pomnik architekta budowli – Juraja Dalmatinaca. Wkoło jest również kilka pięknych kamienic, gdzie możemy usiąść i skosztować tutejszej kawy.

Z kolei idąc wzdłuż północno-wschodniej fasady katedry mijamy na przeciwko okazały budynek, w którym mieścił się ratusz. To tak zwany Pałac Rektorów znajdujący się przy Placu Republiki Chorwackiej.

Dalej widzimy mały, choć uroczy kościół św. Barbary,w którym mieści się muzeum sztuki sakralnej. Zapewne nie raz w trakcie spaceru usłyszycie bicie dzwonów właśnie tego szybenickiego kościoła.

Zwiedzając Szybenik warto zgubić się w jego uliczkach. Można natknąć się na świetne miejsca do odpoczynku w otoczeniu zieleni (zaznaczone na mapie jako „zielony plac”), gdzie można dobrze zjeść lub napić się czegoś dla ochłody i nie tylko.

Szybenik uraczył nas także pustymi, klimatycznymi uliczkami, gdzie nie spotkaliśmy żywej duszy. Wspaniała architektura, kamienne budynki i balkony rodem z Valetty zachwyciły nas totalnie.

Perełką szybenickiej starówki jest wg nas różowa kamienica, od której po bokach rozchodzą się dwie uliczki. Ta z kolei przypomniała nam wizytę w Nicei (zobacz post NICEA – PRZEWODNIK PO STOLICY LAZUROWEGO WYBRZEŻA), w której znajdziecie do złudzenia podobny budynek.

Wędrując Starym Miastem w górę (musicie wiedzieć, że momentami do pokonania jest kilkadziesiąt schodów) można dotrzeć do zielonej oazy spokoju. Są nią ogrody przy kościele św. Wawrzyńca. Zadbane, cudowne miejsce, w którym można się wyciszyć i odpocząć od staromiejskiego zgiełku turystów. Tam również napijecie się kawy i zjecie coś na słodko. Wejście jest darmowe, tym bardziej zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. Zdecydowanie skradło nasze serca!

Jeśli macie siłę możecie iść od ogrodów dalej w górę i po kilkunastu minutach dotrzecie do jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków Szybenika – twierdzy św. Michała (Michael’s Fortress). Możecie też jak my podjechać autem pod samo wejście. Przez wiele lat twierdza chroniła Szybenik od północnej strony, opierając się atakom Wenecjan czy Turków. Niestety uległa zniszczeniu od uderzenia pioruna, który trafił w magazyn prochu. Obecnie twierdzę odrestaurowano i jest dostępna dla zwiedzających. Na jej terenie znajduje się otwarta scena z przepięknym widokiem na zatokę i ogromny most Szybenicki. Koszt biletu normalnego w sezonie to 60 kun. Można kupić bilet łączony (ze zwiedzaniem twierdzy Barone) w cenie 70 kun.

Kolejną twierdzą chętnie odwiedzaną przez turystów jest znajdująca się nieco wyżej – twierdza Barone. Tam polecamy podjazd samochodem, gdyż jest ona nieco oddalona od Starego Miasta, a podejście jest dosyć strome. Koszt biletu normalnego do twierdzy to 45 kun w sezonie. Jak pisałam wyżej można kupić bilet łączony na obie twierdze w cenie 70 kun.

UWAGA! Widok z twierdzy Barone na cały Szybenik zrobi na Was wrażenie jeśli… nie macie drona! Naszym zdaniem do obu twierdz warto wejść tylko w tym przypadku;-) Natomiast jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami tego gadżetu to śmiało możecie odpuścić zwiedzanie i lepiej spożytkować pieniądze z wejściówek.

Więcej informacji na temat obu twierdz i cen biletów znajdziecie na oficjalnej stronie https://www.tvrdjava-kulture.hr/en/home/ .

Na zakończenie polecamy wybrać się do najdalej oddalonego fortu w Szybeniku – twierdzy św. Mikołaja znajdującej się na końcu kanału rzeki Krk wpadającej do Adriatyku.

Aby zobaczyć twierdzę trzeba kierować się w stronę miejscowości Zablace lub Jadrija. Bezpośrednie dojście do twierdzy jest możliwe tylko od miejscowości Zablace kierując się w stronę plaży św. Mikołaja. Tam ścieżką, a później kładką można przejść do twierdzy, jednakże trzeba mieć na uwadze przypływy i konieczność przejścia częściowo w wodzie. My z kolei wybraliśmy się na drugi brzeg, do miejscowości Jadrija, gdzie oglądaliśmy twierdzę z dalszej odległości. Liczyliśmy jednak na bliższe ujęcia z drona, ale popołudniowy, silny wiatr od morza uniemożliwił nam swobodne latanie i skończyło się na pamiątkowym zdjęciu z góry oraz szybkim lądowaniu. Następnym razem wybralibyśmy się nieco bliżej, tym bardziej, że organizowane są rejsy kanałem z Szybenika do twierdzy św. Mikołaja. Jeśli korzystaliście z takich dajcie nam koniecznie znać jakie są Wasze wrażenia!

Podsumowując Szybenik to przede wszystkim klimatyczne Stare Miasto z zabytkową katedrą wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To też piękne widoki rozpościerające się z murów obronnych twierdz św. Michała czy twierdzy Barone. Szybenik to także długa promenada, biegnąca wzdłuż portu z widokiem na ogromną zatokę i unikatowy kanał rzeki Krk. Myślę, że to wszystko jest wystarczającym powodem by odwiedzić Szybenik. Może zakochacie się w tym miasteczku i zostaniecie dłużej niż jeden dzień, a pobliskie miejscowości jak Jadrija zapewnią Wam wakacyjny odpoczynek z plażowaniem nad Adriatykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *