TOP 10 ATRAKCJI W ATENACH

Poznaj TOP 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Atenach! To zestawienie najciekawszych miejsc greckiej stolicy pozwoli Ci zwiedzić ją od strony ważnych zabytków, ale także mniej obleganych miejsc z niezwykłą atmosferą. Znajdziesz tutaj pozycje „must see”, ale nie sugeruj się kolejnością najlepszej dziesiątki! Wymienione atrakcje bardzo ciężko uszeregować, gdyż są one jedyne w skali światowej 🙂

Akropol i jego zbocza

Nie sądziłam, że starożytne ruiny zrobią na mnie tak ogromne wrażenie! Akropol to niewątpliwy symbol Aten i zdecydowanie najsłynniejsza atrakcja. Uważam, że każdy musi ją zobaczyć! O jej popularności świadczy liczba turystów – co roku wzgórze Akropolu odwiedza aż 3 miliony zwiedzających. Dlatego polecam wybrać się tam poza sezonem letnim – wczesną wiosną lub późną jesienią, gdy temperatury są przyjemne (w lato słońce mocno praży, a cienia tam nie uświadczycie), nie ma tylu ludzi, a bilety są o połowę tańsze (10 euro za osobę od 1 listopada do 30 marca). Można też kupić bilet combo (30 euro od osoby), obejmujący wejście do jeszcze 6 innych obiektów archeologicznych (Starożytna Agora ateńska i Muzeum Agory, Kerameikos i jego muzeum, Starożytne Lyceum Arystotelesa, Biblioteka Hadriana, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Agora Rzymska). Taka opcja jest świetna dla fanów starożytności, archeologii czy geologii. My zdecydowanie do nich nie należymy i w zupełności wystarczyło nam wszystko co można zobaczyć z zewnątrz, a jest tego i tak sporo!

Zwiedzanie Akropolu najlepiej zacząć z samego rana, my niestety zebraliśmy się dopiero w południe, gdy było już zdecydowanie więcej osób. Na Akropol są 2 wejścia – bramki opłat (nie było żadnych kolejek 🙂 ). Zaczęliśmy od strony stacji metra Acropoli, by najpierw zobaczyć zabytki na zboczu, a potem to co na szczycie. Startując tam będziecie mieli możliwość obejrzeć wystawę rzeźb, które znajdują się pod zadaszeniem, dalej Odeon Peryklesa, potem Sanktuarium i Teatr Dionizosa, a za nim Świątynię Asklepiosa. Dalsza droga na szczyt wiedzie wzdłuż Stoa Eumenesa i rozciągają się z niej piękne widoki m.in. na wzgórze Filopappou.

Zwiedzanie zboczy kończy się na niesamowitej budowli jaką jest Odeon Heroda Attyka, który uważany za jeden z największych i najwspanialszych starożytnych odeonów ( amfiteatr przeznaczony na występy muzyczne i teatralne).

Wchodzimy na szczyt przez Propyleje, po prawej stronie mijając Świątynie Ateny Nike.

Pierwsze co widzimy to najokazalsza budowla na Akropolu, czyli Partenon. Majestatyczna świątynia poświęcona Atenie Partenos została wzniesiona w połowie V w. p.n.e. Już na samą myśl ile lat mają te mury i kolumny jestem w lekkim szoku! Partenon ma bardzo długa historię, o której możecie poczytać na wielu stronach, dlatego nie będę jej tutaj przytaczać. Ważne jest to, że uległ zniszczeniu na skutek wybuchu i jest stale rekonstruowany od XIX wieku, co niestety wiąże się z tym, że na części budowli zobaczycie rusztowania. Jednakże nie ma co się tym zniechęcać – to niesamowite uczucie, gdy uświadomisz sobie że oglądasz budowlę która przetrwała niemal 2500 lat!

Poza Partenonem na Akropolu zobaczycie też Starą Świątynię Ateny (w zasadzie głazy i kamienie, które po niej zostały), Erechtejon poświęcony Posejdonowi i Atenie (ze słynnym portykiem z kariadytami) oraz inne mniej znane zabytki jak Świątynia Zeusa Polieua czy Sanktuarium Pandiona. Wiele zabytkowych posągów i rzeźb znajduje się w Muzeum Akropolu, którego niestety nie zdążyliśmy zwiedzić, ale słyszeliśmy o nim same pozytywne opinie, więc je Wam polecamy. Podsumowując Akropol i jego zabytki to najbardziej spektakularna atrakcja w całych Atenach, którą musisz zobaczyć choć raz w życiu!

Plaka i pomnik Lizykratesa

Najbardziej turystyczna dzielnica Aten – Plaka – to piękne, klimatyczne uliczki, pełne knajpek, tawern i sklepów z pamiątkami. Tam, poczujecie się jak we Włoszech, gdy traficie na wąską, krętą uliczkę, a na niej rozłożone stoliki z krzesłami, które zachęcają by choć na chwilę przysiąść. Jest to także historyczna dzielnica Aten, w której zobaczycie zabytkowe kamienice z XVIII wieku, wielowiekowe kościoły oraz muzea. Bez wątpienia Plaka jest najbardziej urokliwa po zachodzie słońca, gdy wszystkie restauracje zapełniają się, na ulicy słychać gwar połączony z muzyką na żywo, a zapalone światła miasta tworzą niesamowitą atmosferę. Jednym z najbardziej znanych monumentów Plaki jest pomnik Lizykratesa wzniesiony dla upamiętnienia zwycięstwa chóru Lizykratesa podczas Wielkich Dionizjów w 335/334 p.n.e. Miejsce to jest niezwykłe również dlatego, że łączy się w nim kilka uliczek, a jego zielone otoczenie jest bardzo odprężające i przyjemne. Plaka usytuowana jest bezpośrednio u podnóży Akropolu, co dodaje jej jeszcze większego uroku 🙂

Anafiotika

To magiczne miejsce na mapie Aten, urzeczywistnienie marzeń o jednej z cykladzkich wysp – Anafi. Historia powstania Anafiotiki sięga XIX wieku, kiedy to robotnicy pracujący na polecenie Ottona I przybyli do Aten by budować dla niego nowoczesne budynki. Zmęczeni pracą nad budową pałacu króla zapragnęli poczuć się beztrosko, jak na swojej rodzimej wyspie Anafi. Pod osłoną nocy, zbudowali domostwa na wzór własnych i dzięki luce w prawie ottomańskim (nadanie praw własności do konstrukcji wybudowanej od zachodu do wschodu słońca), zostali ich prawomocnymi właścicielami. Tym samym, na historycznym terenie pod Akropolem, powstała mała wyspa Anafi, czyli Anafiotika. Fizycznie to część dzielnicy Plaka, która zlokalizowana jest dość wysoko na zboczu wzgórza Akropolu, dokładnie pod flagą Grecji. Najlepiej wybrać się tam z samego rana, kiedy słońce pięknie oświetla białe kamienne domki z kolorowymi okiennicami, drzwiami, furtkami, a nawet krawężnikami. Będąc tam przeniesiecie się na grecką wyspę i poczujecie prawdziwy śródziemnomorski klimat. Bujna, dzika roślinność, wszechobecne, błąkające się koty, uliczki tak wąskie, że w niektórych miejscach trzeba iść bokiem, rozwieszone świeże, pachnące pranie i autentyczni mieszkańcy wyspiarskich domków. Zakochałam się w tym miejscu bezpowrotnie! Anafiotika jest bajkowa i podczas naszego krótkiego pobytu miałam ochotę odwiedzać ją codziennie. Nie znajdziecie tam tawerny czy sklepu z pamiątkami, za to zobaczycie kawałek wyspy w wielkim mieście. Nie ma tam również nazw ulic, gdyż każda biegnie swoją drogą. Jedna kończy się ślepym zaułkiem, a druga prowadzi do drzwi domku, dlatego zwiedzając Anafiotikę pamiętajcie o tym, by zachować szacunek dla osób tam mieszkających. Kończąc opis tego nadzwyczajnego miejsca zachęcam Was by zrobić kilka kroków w górę podczas spaceru po Place, a na pewno się nie zawiedziecie!

Agora ateńska

To najsłynniejsza agora – dawny rynek w starożytnych miastach Grecji. Niegdyś centrum wokół którego toczyło się życie polityczne, religijne oraz handlowe. Na jej terenie znajdowały się budynki publiczne, świątynie i biblioteki. Jednakże najbardziej charakterystyczną budowlą jest stoa – wolno stojąca, wydłużona hala kolumnowa, którą zamykała z tyłu ściana. Na terenie agory ateńskiej znajduje się kilka tego typu budynków, ale najbardziej znany to stoa Atallosa, który został współcześnie zrekonstruowany. Obecnie mieści się w nim Muzeum Agory. Jednakże najbardziej imponującym budynkiem na obszarze agory ateńskiej jest Hefajstejon. To świątynia poświecona Hefajstosowi i Atenie – patronom rzemiosła. Jej piękno przyćmiewa pozostałe zabytki agory i jednocześnie jest najlepiej zachowaną budowlą z czasów starożytnej Grecji. Agora ateńska położona jest u podnóży Akropolu, od jego północno-zachodniej strony, a normalny bilet wstępu kosztuje 8 euro i obejmuje również Muzeum. W przypadku biletu combo wejście mamy w cenie.

Forum rzymskie

Obok agory to jeden z najbardziej znanych zabytków w Atenach. Forum rzymskie jest w dużej mierze zniszczone dlatego podziwiać możemy głównie głazy, kolumny i posadzki, które jako jedyne zachowały się po dzisiejsze czasy. Zrekonstruowana kolumnada znajdującą się przy wejściu od południowej strony rynku jest zdecydowanie najładniejszym elementem. Do Forum przylega także ciekawa budowla – wieża wiatrów. Jest to ośmiokątna wieża zegarowa, która na szycie każdej ściany ma relief symbolizujący jeden z ośmiu wiatrów. Do terenu Forum rzymskiego zalicza się często Bibliotekę Hadriana, która znajduje się tuż nad placem Monastiraki i jest bardzo dobrze widoczna z ulicy. Jednakże jeśli zdecyduje się na zwiedzanie, bilet wstępu na Forum kupicie za 6 euro, natomiast do Biblioteki w cenie 4 euro (bilet combo obejmuje obie wejściówki).

Łuk Hadriana

Rzymski łuk triumfalny wzniesiony za panowania cesarza Hadriana znajduje się obok Świątyni Zeusa Olimpijskiego, przy ruchliwej drodze L. V. Amalias. Ta atrakcja nie jest biletowana i możemy ją dostrzec już z daleka, idąc od pomnika Lizykratesa w dół ulicą Lisikratous. Bardzo spodobało mi się, że pośród nowożytnych ulic i budynków nagle pojawia się taki antyczny zabytek jak Łuk Hadriana, niczym nie odgrodzony czy wyizolowany z przestrzeni miejskiej. W Atenach starożytność styka się z nowoczesnością na każdym kroku!

Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Przechodząc pod Łukiem Hadriana dojdziecie do ogrodzonego, dużego terenu nazywanego Olimpiejonem. To obszar Świątyni Zeusa Olimpijskiego, która jest największą świątynią starożytnej Grecji w Atenach. Jej ówczesny widok to 15 stojących kolumn i jedna powalona przez wichurę w 1858r. Leżąca kolumna jest symbolem nieuchronności i przemijania czasu.

Plac Monastiraki i ulica Ermou

Ścisłe centrum Aten wyznacza ulica Ermou, która łączy plac Syntagma z placem Monastiraki. To handlowa ulica pełna sklepów europejskich sieciówek i butików. Nie znajdziecie tam wielu restauracji, ale jest to dobre miejsce na szybką kawę czy przekąskę w ciągu dnia. Co ciekawe, na samym środku tej „zachodniej” ulicy stoi piękny, zabytkowy grecki kościół prawosławny. To kolejne miejsce w Atenach, w którym widać jak bardzo miesza się tu starożytność z nowoczesnością. Dalej położony Plac Monastiraki znany z wielu pocztówkowych widoków. Trudno się dziwić, gdyż jest to ówczesny rynek Aten, tętniący życiem o każdej porze dnia i nocy. Tłumy ludzi przewijające się przez plac idą to do stacji metra, to na pobliskie uliczki ze straganami pełnymi pamiątek, to do klimatycznych knajpek na ulicy Adrianou, to na zwiedzanie górującego wzgórza Akropolu czy sąsiedniej Agory. Dwie charakterystyczne budowle na Monastiraki to kościół Pantanassa i meczet Tsisdarakis, które dodają mu historycznego klimatu. Monastiraki to bez dwóch zdań „must see” w Atenach!

Plac Syntagma i Parlament

Plac Syntagma był pierwszym miejscem, które zobaczyliśmy w Atenach, gdyż tam wysiedliśmy na przystanku linii metra jadącego z lotniska. Na dzień dobry powitali nas sprzedawcy kart z Internetem, którzy niestety są standardem w dużych, turystycznych europejskich stolicach, dlatego nie zrażajcie się tym. Plac jest odnowiony i nowocześnie zagospodarowany, łącznie z dwoma kolorowo świecącymi fontannami. Jest głównie miejscem spotkań mieszkańców, ale także ważnych wydarzeń społecznych i politycznych stolicy Grecji. To za sprawą sąsiadującego z nim Parlamentu, który jest zlokalizowany powyżej, za ulicą Amalias (tą, która biegnie przy Łuku Hadriana). Codziennie o pełnej godzinie następuje zmiana warty przed greckim Parlamentem. Jednakże ta najbardziej uroczysta odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 11:00 i przyciąga rzesze turystów. Niestety termin naszego pobytu nie pokrył się z tym ciekawym wydarzeniem.

National Garden i Stadion Panathinaiko

National Garden znajduje się tuż za Parlamentem i jednocześnie w bliskiej okolicy Świątyni Zeusa Olimpijskiego. Jest to duży, zielony park z małym stawem, w którym żyje kilkadziesiąt żółwi. Jak będziecie mieć szczęście możecie je spotkać w naturalnym środowisku. Poza tym, na terenie parku jest mini zoo. To świetna atrakcja dla dzieciaków i dobre miejsce na odpoczynek dla dorosłych. Nieopodal parku, po przeciwnej stronie ulicy Konstantinou, znajduje się Stadion Panateński. Robi ogromne wrażenie ze względu na swoje gigantyczne rozmiary – prawie 205 metrów długości i 34 metry szerokości. Stadion powstał przed naszą erą, jest w całości wykonany z marmuru i może pomieścić 80 000 widzów. Obecnie jest miejscem ważnych wydarzeń kulturalnych jak np. przekazanie ognia olimpijskiego, które odbyło się w 2012 roku. Podziwialiśmy go z Akropolu, a także ze wzgórza Lycabettus i nawet z tak dużych odległości wygląda imponująco!

Oczywiście to nie wszystkie zabytki, które możesz zobaczyć w Atenach! Zapewne jest jeszcze wiele interesujących miejsc do odkrycia, jednakże ta lista 10 topowych atrakcji pozwoli Ci zobaczyć te najważniejsze, bez których wycieczka do Aten nie będzie kompletna! Jeśli są pozycje, które chcielibyście dodać do naszej dziesiątki chętnie je poznamy w komentarzach! Udanego wyjazdu 🙂

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *