VERDON – NAJPIĘKNIEJSZY KANION W EUROPIE

To pierwszy kanion, który zwiedziliśmy i musimy przyznać, że zrobił na nas spore wrażenie! Ogromny i głęboki przełom rzeki uświadamia jak malutcy jesteśmy w obliczu matki natury. Verdon uważany jest za najpiękniejszy kanion w Europie i choć nie mamy porównania z innymi miejscami tego typu to z pewnością polecamy Wam go odwiedzić podczas wizyty we Francji.

Do kanionu Verdon, nazywanego również przełomem rzeki Verdon, można sprawnie dojechać tylko samochodem. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wypożyczenia auta już po przylocie na lotnisko w Nicei, by następnego dnia rano wyruszyć w drogę. Z Nicei kierujcie się autostradą A8 w stronę Cannes i dalej położonego Saint-Tropez. Koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 8,30 euro. Na wysokości miejscowości Le Muy zjeżdżamy w lewo na drogę D155. Dalej kontynuujemy podróż na północ drogą D54 i drogą D955, którą dojedziemy do Comps-sur-Artuby, gdzie zaczynamy zwiedzanie kanionu. Oczywiście najwygodniej jechać z nawigacją map google 🙂 Pobraliśmy na telefon interesujący nas wycinek mapy w hotelu, by w drodze korzystać offline. PS. Nie polecam drogi przez góry w kierunku Grasse – dużo zakrętów i wychodzi dłużej.

Możliwości zwiedzania kanionu jest kilka – pieszo, rowerem lub autem. Ścieżki i trasy górskie są zapewne bardzo ciekawe, ale też wymagające. Myślę, że mało tam turystów, więc jeśli wybierzecie taka formę podziwiania kanionu będziecie niejednokrotnie sami na szlaku. Piesze wędrówki pozwalają na dogłębne poznanie miejsca, bliższe obcowanie z nim, ale potrzeba na nie sporo czasu. Najbardziej znaną pieszą trasą jest 15-kilometrowy szlak Martela. Jego przejście zajmuje ok. 7 godzin.

Druga opcja zwiedzania – rowerem, jest nie mniej wymagająca. Podczas naszej podróży mijaliśmy kolarzy pedałujących przy 45 stopniowym upale! Co więcej, ilość zakrętów na trasie nie ma końca. Górskie podjazdy i serpentyny są tylko dla najwytrwalszych rowerzystów (szczególnie w bardzo wysokich temperaturach, które panują tam latem), dlatego podziwiam ich za kondycję i upór w realizacji pasji.

My wybraliśmy ostatnią z dostępnych możliwości, czyli samochód. Ta opcja pozwala na zobaczenie całego kanionu w jeden dzień. Najpopularniejsza trasa zaczyna się w miejscowości Comp-sur-Artuby i wyznacza ją droga nr D71. Końcowym punktem tej trasy jest most Pont du Galetas nad jeziorem Lac de Sainte-Croix. Można kontynuować zwiedzanie po drugiej, północnej stronie kanionu drogą nr D952, a dla szukających adrenaliny dostępny jest specjalny odcinek, czyli Route des Cretes. To pętla o długości 23 km, która zaczyna i kończy się w miejscowości Le Palud-sur-Verdon. Niestety nie zdążyliśmy przejechać tej trasy. Nasza wycieczka po kanionie obejmowała pętlę południową, czyli wspomnianą już drogę D71.

Trasa ma 45 km i niejednokrotnie wiedzie przy skarpie i/ lub z drugiej strony wysokich skałach, ale nie obawiajcie się – przy drodze znajdują się wyznaczone punkty widokowe i zajazdy, gdzie spokojnie można zaparkować samochód i podziwiać kanion. Miejsc jest dosyć sporo i nie wszystkie są warte zatrzymywania. Na mapce niżej zaznaczyłam te, które są według nas godne uwagi. Klikając w dany punkt zobaczycie nasze zdjęcia z tego miejsca. Wyznaczyłam również trasę samochodową, żebyście zobaczyli jak to wygląda kilometrowo. Nam ta trasa zajęła niecałe 5 godzin, w każdym zaznaczonym punkcie zatrzymywaliśmy się po kilkanaście minut.

Przedstawiam Wam chronologiczną dokumentację zdjęciową z poszczególnych miejsc widokowych.

1. Pierwszy Balcon de la Mescla

2. Drugi Balcon de la Mescla

3. Most Pont de Chauliere

4. Punkt widokowy przed tunelem

5. Parking des Cavaliers, widok z restauracji hotelu Logis

6. Zajazd 1

7. Zajazd 2

8. Platforma widokowa, widok na przełęcz Col d’Illoile

9. Punkt widokowy przy kościele św. Piotra

10.  Most Pont du Galetas

Ostatnim punktem naszej wycieczki w kanionie był most Pont du Galetas, z którego roztacza się piękny widok na jezioro Lac de Sainte-Croix (Jezioro Świętego Krzyża). Miejsce to jest bardzo popularne ze względu możliwość łatwego dojazdu samochodem i bezpiecznej kąpieli, a w związku z tym posiada rozwiniętą infrastrukturę rekreacyjną. Znajdziecie tam wypożyczalnie rowerków wodnych, kajaków i innych łódek. Koszt wypożyczenia takiego sprzętu to ok. 15-20 euro za godzinę. Tam również można odpocząć na żwirkowej plaży i zażyć orzeźwiającej kąpieli w jeziorze, co szczególnie polecam! Kolor wody w jeziorze jest naturalnie szmaragdowy i wygląda obłędnie! Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie w komentarzach 🙂 Po odpoczynku w tym relaksującym miejscu udaliśmy się do pobliskiego Moustiers-Sainte-Marie okrzykniętego najpiękniejszym miasteczkiem Prowansji! W tym poście możecie zobaczyć naszą relację z tego uroczego miasteczka.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *