Bangkok,  Podróże,  Tajlandia

WAT PHO – ŚWIĄTYNIA LEŻĄCEGO BUDDY W BANGKOKU

Świątynia Wat Pho znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie WIELKIEGO PAŁACU KRÓLEWSKIEGO. Jest to najstarszy obiekt  sakralny w Bangkoku i zarazem zajmujący największy obszar. To sprawia, że mimo ogromnej liczby turystów tutaj nie odczuwa się tłumów. Wchodząc na teren Wat Pho od razu poczuliśmy spokój i przyjemną aurę tego miejsca.

Główną świątynia w całym kompleksie jest Świątynia Leżącego Buddy (Reclining Buddha) inaczej nazywana Świątynią Odpoczywającego Buddy. W świątyni znajduje się jeden z najsłynniejszych posągów Buddy na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza niebotycznym rozmiarom – 46 metrów długości i 15 metrów wysokości. Leżący Budda robi duże wrażenie, ale naszym zdaniem jest fatalnie wyeksponowany – otaczają go kolumny, co uniemożliwia podziwianie go w całej okazałości.

Budda zbudowany jest z cegły i pokryty cienką warstwą złota. Jednakże najciekawsze są jego stopy! Każda ma 3 metry wysokości i 5 metrów szerokości, a na podeszwach przedstawione są ilustracje z masy perłowej przedstawiające 108 wizerunków Buddy.

Wewnątrz świątyni, wzdłuż ściany ułożone jest 108 mis. Zgodnie z tradycją należy wrzucić do każdej monetę (tajskiego satanga), aby zagwarantować sobie szczęście. Jak widać 108 to nie przypadkowa liczba. W religii buddyjskiej ma ona ogromne znaczenie gdyż odnosi się do 108 właściwych działań i symboli, które pomogły Buddzie osiągnąć perfekcję.

Na terenie Wat Pho znajduje się 99 stup, które pełnią funkcję grobowców tajskich królów i ich rodzin. Wielkość i bogactwo zdobienia danej stupy (chedi) świadczy o statusie zmarłego. Warto wiedzieć, że obłożone piękna kolorową ceramiką, cztery największe chedi, które znajdują się obok Świątyni Leżącego Buddy to groby pierwszych władców Tajlandii.

W ich pobliżu znajduje się również biblioteka Phra Mondop (budowla nie przypominająca kształtem stożka). W niej przechowywane są buddyjskie święte księgi. Część z nich spisana jest na liściach palmowych, dlatego wstęp do biblioteki jest zabroniony.

Wat Pho słynie też z ogromnej liczby posągów złotego buddy. Jedne źródła mówią, że jest ich ponad 400, inne że około tysiąca. Nieważne ile, ważne że naprawdę sporo! 🙂

W kompleksie Wat Pho znajdziecie też inne, ciekawe rzeźby. Przykładowo dwóch eleganckich Panów strzegących wejścia do jednej z bram. Mężczyźni w kapeluszach, podpierający się o laski mają symbolizować pierwszych zachodnich przybyszów do Azji, a konkretnie odkrywcę Marco Polo.

Przy wejściu od ulicy Sanam Chai Road znajduje się najstarsza szkoła tradycyjnego masażu tajskiego. Warto tak zaplanować zwiedzanie, by znaleźć czas na chwilę relaksu w tym miejscu. Nam niestety go zabrakło, ale z pewnością kiedyś wrócimy, by sprawdzić czy rzeczywiście jest tak dobra jak o niej mówią 🙂

Ciekawostka: Na placu przed Biblioteką znajduje się mała sadzawka, w której można zobaczyć krokodyle.

Rada: Nie popełnijcie naszego błędu i zajrzyjcie w każde miejsce tej wyjątkowej świątyni! Nam sporo umknęło ze względu na prace remontowe (rozłożone rusztowania, zakaz wejścia), ale także przez nieuwagę i brak drogowskazów prowadzących do złotego buddy znajdującego się w centralnej świątyni kompleksu – Phra Ubosot.

Godziny otwarcia: codziennie 8:00 -18:30.

Cena wstępu: 200 THB za bilet normalny.

Ubiór: zakryte ramiona (musi być rękaw, chusta odpada) i nogi do kostek (wymagane spodnie), stopy mogą być odsłonięte.

SPRAWDŹ CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ W BANGKOKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *