Bangkok,  Podróże,  Tajlandia

WAT PHRA KAEW – ŚWIĄTYNIA SZMARAGDOWEGO BUDDY

Na terenie Wielkiego Pałacu Królewskiego jest kilka budynków świątynnych, ale najważniejszą z nich jest Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaew). To do niej gnają tabuny turystów z całego świata. Pamiętajmy jednak, że to przede wszystkim mekka dla wyznawców buddyzmu.

Szmaragdowy Budda znajduje się w kaplicy (The Chapel). Można do niej wejść, ale zabronione jest robienie zdjęć i nagrywanie filmów. Kaplica jest pokryta malowidłami przedstawiającymi sceny z życia Buddy. Wszystko wkoło przepełnione jest złotem i drogocennymi kamieniami, a podłoga jest ze srebra. W takim bogatym otoczeniu przechowywany jest narodowy skarb Tajlandii.

PS. Zdjęcie Szmaragdowego Buddy można spokojnie zrobić przed wejściem do wnętrza kaplicy.

Szmaragdowy Budda ma 3 szaty, które są zmieniane z początkiem pór roku aby zapewnić w tym czasie dobrobyt. Jednakże złote odzienie może zmienić mu tylko król Tajlandii.

Wewnątrz kaplicy nie można palić kadzideł dlatego przed wejściem jest kilka miejsc do składania darów i ołtarzy do modlitw. Zwróćcie uwagę na kwiaty lotosu znajdujące się przy wielkich, złotych misach. Zauważyliśmy, że wyznawcy buddyzmu używają ich do błogosławienia siebie i swoich najbliższych.

UWAGA! Wejście na teren kaplicy jest możliwe tylko na boso.

Ciekawostka: Szmaragdowy Budda wcale nie jest szmaragdowy! Tak naprawdę jest zrobiony z jadeitu i to jemu zawdzięcza swój zielony kolor.

Inną, ważną budowlą jest Królewski Panteon, w którym znajdują się posągi wszystkich władców z panującej dynastii. Do środka można wejść tylko raz w roku, więc pozostaje zachwycać się przepięknymi zdobieniami z zewnątrz.

Dalej, w prostej linii jest Biblioteka, czyli Phra Monodop, do której również można wejść tylko raz w roku – nie ma oficjalnych informacji kiedy wypada ten dzień. Wewnątrz przechowywane są święte buddyjskie księgi.

Obok Biblioteki znajdziecie również mini ołtarzyki otoczone białymi słoniami, które są symbolem zamożności króla.

Ciekawostka: W przeszłości Król mógł podarować komuś białego słonia, który był symbolem zamożności. Niestety czasem bywało tak, że obdarowana osoba nie była w stanie utrzymać takiego słonia. Dar od Króla stawał się dla niej życiową udręką, gdyż nie można było w żaden sposób pozbyć się królewskiego prezentu.

Ostatnia budowla znajdująca się na górnym tarasie kompleksu świątyń to złote chedi. Jest ono również bardzo ważnym miejscem dla wyznawców buddyzmu gdyż ponoć skrywa prochy Oświeconego (Buddy).

Ciekawostka: Za Panteonem jest miniatura Ankor Wat, która powstała w czasach kiedy Kambodża była pod rządami królestwa Tajlandii.

Rada: Polecamy najpierw obejrzeć teren świątyń, a potem WIELKI PAŁAC KRÓLEWSKI.

Godziny otwarcia: codziennie 8:30 – 15:30.

Cena wstępu: 500 THB za bilet normalny (obejmuje też wstęp do Pałacu i inne atrakcje – patrz zdjęcie niżej).

Ubiór: zakryte ramiona (musi być rękaw, chusta odpada) i nogi do kostek (wymagane spodnie), stopy mogą być odsłonięte.

SPRAWDŹ CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ W BANGKOKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *