Bangkok,  Podróże,  Tajlandia

WAT SAKET – ŚWIĄTYNIA NA WZGÓRZU W BANGKOKU

Wat Saket to dosyć nietypowa świątynia ze względu na lokalizację na wzgórzu. Już z daleka widać wielkie złote chedi górujące nad miastem. Kompleks jest dosyć spory i poza świątynią jest w nim kilka ciekawych miejsc, do których warto zajrzeć. Dolny obszar wzgórza jest zielony i zadbany. Znajdziecie tam kompozycje z roślin i kamieni np. jing i jang.

W dolnej części jest również ołtarz ze złotym buddą, gdzie można wesprzeć finansowo buddyjskich mnichów, których zapewne spotkacie gdzieś po drodze.

Podnóża wzgórza można przyjemnie obejść, a nawet posilić się w małej restauracji. Przed wejściem do kas zajrzyjcie do groty, w której obejrzycie znaleziska archeologiczne z muzyczną oprawą. Za kasą znajduje się 318 schodów prowadzących na szczyt. Nie obawiajcie się ich, są naprawdę łatwe do pokonania 🙂 Dolny odcinek drogi jest zacieniony i ciekawie zagospodarowany oczkiem wodnym, rzeźbami a przede wszystkim soczystą zielenią.

Już po kilkudziesięciu schodach mijamy kawiarnię, w której możemy zaopatrzyć się w coś dla ochłody.

Dalej wchodzimy na taras z symbolicznymi dzwonkami. Ponoć przejście ścieżki i zadzwonienie każdym z nich ma przynieść szczęście, zresztą tak samo jak uderzenie w gong. To fajna zabawa dla starszych i młodych.

Wspinamy się dalej do góry i po drodze mijamy kolejne dzwonki – w tej świątyni są praktycznie na każdym kroku. Powoli ukazuje się piękny widok na Bangkok.

Dochodzimy do świątyni. Tam już mamy możliwość podziwiać ogromną panoramę miasta. Widoki są naprawdę warte wysiłku.

Świątynia nie robi na nas wielkiego wrażenia. Może przez pryzmat wcześniejszych, znacznie bogatszych. Jest kilka ołtarzy, z czego najciekawszy jest środkowy. Na każdym ołtarzu można składać dary w postaci kwiatów lotosu lub specjalnych paczek darów gotowych do kupienia.

Wchodzimy jeszcze wyżej wąskimi, stromymi schodkami wewnątrz świątyni. Jesteśmy na górnym tarasie i naszym oczom ukazuje się ogromne złote chedi, które widzieliśmy z daleka. To dosyć spory taras, nie było tam problemu z tłumami. Chodzimy wkoło chedi i podziwiamy niesamowite widoki Bangkoku na wszystkie strony świata. Na dachu Wat Saket turystyczne oglądanie miasta przeplata się z modlitwami wiernych. Nie zapomnijmy o tym, mimo, że nie czuć tam tak dużej powagi jak w innych świątyniach.

Oglądamy wszystkie ciekawe elementy znajdujące się na tarasie i schodzimy w dół, ale już inną drogą, dlatego nie ściągajcie nigdzie butów (zresztą są takie napisy przed świątynią). W połowie drogi ścieżki się łączą i schodzimy tym samym zejściem. Podsumowując, świątynia jest mało atrakcyjna, ale warto to miejsce odwiedzić dla pięknej panoramy Bangkoku.

Ciekawostka: Schodząc nie zapomnijcie uderzyć w największy gong szczęścia!

Rada: Wybierzcie się tam z rana, gdyż upał mocno doskwiera na szczycie. Polecamy odwiedzić tę świątynie jako jedną z pierwszych podczas zwiedzania Bangkoku. O innych atrakcjach Bangkoku przeczytasz w poście BANGKOK – CO ZOBACZYĆ W MIEŚCIE ANIOŁÓW.

Godziny otwarcia: codziennie 7:30 – 19:00.

Cena wstępu: 50 THB za bilet normalny.

Ubiór: zakryte ramiona (musi być rękaw, chusta odpada) i nogi do kostek (wymagane spodnie), stopy mogą być odsłonięte.

SPRAWDŹ CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ W BANGKOKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *