Bangkok,  Podróże,  Tajlandia

WAT TRAIMIT – ŚWIĄTYNIA ZŁOTEGO BUDDY W BANGKOKU

To w Wat Traimit znajduje się najcenniejszy posąg Buddy na świecie! Słynny Złoty Budda przyciąga tłumy turystów i jest jedną z wizytówek Bangkoku. Posąg waży 5,5 tony i ma 3 metry wysokości, ale to co go wyróżnia spośród innych figurek Buddy, to fakt, że jest prawdziwie złoty, a nie tylko pozłacany.

Za Złotym Buddą kryje się ciekawa historia, bowiem posąg był zapomniany przez prawie 200 lat! To niewiarygodne, że nikt o nim nie pamiętał. W XVIII wieku, w czasie najazdu birmańskiego na dawną stolicę Syjamu (Tajlandii), posąg jak wiele innych został pokryty gipsem w celu zabezpieczenia i przewieziony do Bangkoku. Do XX w. pozostawał w zapomnieniu aż do momentu prac renowacyjnych, podczas których upadł na ziemię krusząc gips i odkrywając swoje prawdziwe oblicze. Aż trudno uwierzyć, że ta historia jest realna! Co więcej, zanim posąg Złotego Buddy został na nowo odkryty, przez 20 lat stał pod płóciennym zadaszeniem na terenie Wat Traimit. Po jego ponownym odkryciu, kiedy został skruszony gips i ukazało się złoto, trzeba było wybudować świątynię adekwatną do jego wartości. Świątynia Phra Maha Mondop powstała właśnie dla Złotego Buddy.

Wejście na teren kompleksu jest darmowe, ale wstęp do poszczególnych obiektów jest płatny, chociaż nam nikt nie sprawdzał biletów. Wewnątrz świątyni nie można nagrywać ani robić selfie (dozwolone są zwykłe zdjęcia), a wejście jest możliwe tylko na boso.

Ciekawostka: Odwiedzając teraz Wat Traimit zobaczycie tam też inne, nowe budynki świątynne wybudowane w 2010r.

Rada: Jeśli spotkacie na terenie pana robiącego roti (tajski naleśnik) to koniecznie spróbujcie, są pyszne!

Godziny otwarcia: codziennie 9:00-17:00.

Cena wstępu: 40 THB za bilet normalny (przy kasie jest bankomat).

Ubiór: zakryte ramiona (musi być rękaw, chusta odpada) i nogi do kostek (wymagane spodnie), stopy mogą być odsłonięte. Do świątyni można wejść tylko boso.

SPRAWDŹ CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ W BANGKOKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *