ZADAR – CO WARTO ZOBACZYĆ? GDZIE NOCOWAĆ?

Ten post rozpoczyna cykl wpisów ze słonecznej Chorwacji, którą odwiedziliśmy w minione wakacje. Przedstawiam w nim, które miejsca warto odwiedzić wybierając się do Zadaru, czy to na dłuższy pobyt czy to na krótką, jednodniową wycieczkę. To miasto jest moim zdaniem idealne na 2 lub 3 noce, ale podczas jednego dnia również zobaczycie najważniejsze zabytki, gdyż Stare Miasto Zadaru jest stosunkowo niewielkie. Zapraszam po szczegóły do posta!

Zadar położony jest na wybrzeżu, w północnej części Dalmacji. To piąte co do wielkości miasto Chorwacji będące ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym. W Zadarze jest port lotniczy oraz morski (handlowy i rybacki). Stąd można wybrać się na różne wycieczki po okolicznych wyspach, a także popłynąć promem do innych, większych miast, na przykład do chorwackiej Puli czy włoskiej Ankony. Zadar ma bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną, dlatego z pewnością nie będziecie się tu nudzić! Główne atrakcje miasta znajdują się na półwyspie Stari Grad, czyli Starym Mieście, które ma niewiele ponad kilometr długości zatem spokojnie zwiedzicie je w ciągu jednego dnia. Choć moim zdaniem warto pobyć tu chwilę dłużej 🙂 Żeby Wam ułatwić planowanie i poruszanie się po Zadarze przygotowałam mapę z zaznaczonymi atrakcjami. Niżej opisuję szczegółowo miejsca, które warto zobaczyć.

Zdecydowanie najciekawszą i charakterystyczną atrakcją Zadaru są Morskie Organy, czyli Morske Orgulje. To schody, znajdujące się na końcu półwyspu Starego Miasta, po północno-zachodniej stronie promenady, które wchodzą do morza. Ich oryginalność polega na tym, że woda wpadająca do rur umieszczonych pod schodami wydaje dźwięki w pięciu tonacjach. Dzięki temu na schodach słyszalna jest muzyka tworzona na żywo przez fale morskie! Efekt jest naprawdę niesamowity, szczególnie jeśli połączymy go z zachodzącym słońcem w ciepły, letni wieczór. Miejsce przyciąga sporo turystów, szczególnie z dziećmi, które mają tutaj też inną atrakcję – Pozdrowienie dla Słońca (z chorwackiego Pozdrav Suncu). To instalacja z płyt solarnych w kształcie słońca, wbudowana w deptak i zmieniająca kolory tworząc swoistą grę światła.

Klasykiem, którego nie da się pominąć w Zadarze jest cała promenada ciągnącą się wkoło półwyspu Starego Miasta. Spacer nią to czysta przyjemność! Cały czas towarzyszą nam przepiękne widoki na morze i w każdej chwili możemy zejść z niej na starówkę.

Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć będąc w Zadarze jest forum rzymskie z licznymi zabytkami i ruinami budowli rzymskich. Przy forum rzymskim jest jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Zadaru – kościół św. Donata, a także katedra św. Anastazji z dzwonnicą, na którą można wejść by podziwiać z góry panoramę Zadaru.

Obok głównego placu jest także zabytkowy kościół św. Marii oraz Muzeum Archeologiczne dla wielbicieli tej dziedziny nauki.

Dalej warto przejść w stronę placu Narodni Trg, przy którym zobaczycie niewielki kościół św. Wawrzyńca, wieżę zegarową oraz znajdującą się naprzeciwko renesansową loggię. Na tym placu postawiono również replikę pierwszej latarni elektrycznej w Zadarze.

Idąc dalej docieramy do kościoła św. Szymona, który zachwycił nas ozdobnymi drzwiami tworzącymi piękne tło do zdjęcia. Dzwonnica kościoła jest również imponująca, dlatego warto poświęcić chwilę na obejście kościoła by zobaczyć ją w całej okazałości.

Na tyłach kościoła św. Szymona ujrzycie bardzo dobrze zachowaną kolumnę rzymską, pod którą można napić się świeżo parzonej kawy czy orzeźwiającej lemoniady. Kolumna znajduje się przy Placu Petra Zoranica, który jest jednym z głównych miejsc spotkań mieszkańców Zadaru. Tam też można zobaczyć pozostałości ruin miasta znajdujące się pod ziemią, pokryte specjalnym szkłem by były widoczne z góry placu. Przy placu zauważycie na pewno charakterystyczny budynek – to wieża kapitańska, będąca pozostałością fortu, w której aktualnie znajduje się galeria.

Z kolei za wieżą jest jedno z najciekawszych miejsc w Zadarze – Plac Pięciu Studni. To tam niegdyś znajdował się punkt czerpania wody dla całego miasta. Dzisiaj miejsce to jest bardzo spokojne, choć wieczorami rozkładają się tam nowoczesne bary i knajpki z ulicznym jedzeniem.

Z Placu Pięciu Studni wejdziecie bezpośrednio do małego Parku Królowej Jeleny Madijevka, zlokalizowanego na niewielkim wzgórzu. To idealne miejsce by na chwilę odpocząć od miasta i usiąść w cieniu drzew i krzewów z ładnym widokiem na fosę (mały port). Park nie jest jakoś super atrakcyjny, ale można w nim znaleźć chwilę oddechu od upałów, a nawet napić się czegoś w dwóch kawiarniach zlokalizowanych na jego terenie. Co więcej, na szczycie wzgórza parkowego zobaczycie całkiem fajną panoramę na miasto.

Wychodząc z parku warto zejść w stronę wspomnianej fosy, bowiem obok niej znajduje się jeden z najważniejszych zabytków miasta – renesansowa Brama Lądowa. W jej centralnej części umieszczono rzeźbę lwa św. Marka (symbol weneckich miast) oraz płaskorzeźbę św. Chryzogona (patron Zadaru). Przez bramę można przejechać samochodem, a boczne wejścia przeznaczone są dla ruchu pieszego.

Drugą znaną bramą jest Brama Morska, zbudowana przy użyciu rzymskiego łuku triumfalnego wraz z upamiętniającą płaskorzeźbą zwycięskiej, morskiej bity pod Lepanto. W jej pobliżu jest jeden z ciekawszych zabytków – kościół św. Chryzogona, który w trakcie naszego pobytu był w całkowitym remoncie w związku z czym nie mieliśmy okazji go zobaczyć.

Natomiast brama, którą z pewnością przejdziecie będąc w Zadarze to Brama Mostowa. Znajduje się ona zaraz za kładką łączącą nową część miasta ze starówką. Kładka ta jest bardzo popularna, gdyż jako jedyna pozwala dojść na półwysep z innego miejsca niż standardowa droga od lądu, dzięki temu można znacząco skrócić czas dojścia do Starego Miasta!

UWAGA! Kładka jest tylko dla pieszych, nie ma możliwości wjazdu samochodem!

Kładka oficjalnie nazywa się Gradski Most, czyli w tłumaczeniu miejski most. Z mostu możemy podziwiać piękne widoki na port, do którego przypływają duże statki pasażerskie, a także mniejsze jednostki, jachty i żaglówki.

Najładniejszy widok z kładki można oglądać na 1-2 godzin przed zachodem słońca. Wtedy promienie pięknie oświetlają nową część miasta i stateczki. My codziennie wychodziliśmy z naszego mieszkania właśnie by zobaczyć ten widok! A że mieliśmy lokum praktycznie zaraz przy moście to od kładki dzieliła nas zaledwie minuta. PS. Przy okazji polecam nocleg w miarę blisko Starego Miasta, tak by można było tam łatwo dojść na nogach, bez konieczności jazdy samochodem. Na półwyspie bardzo ciężko zaparkować, a w zasadzie jest to możliwe tylko wzdłuż promenady (i to nie we wszystkich jej miejscach), dlatego miejcie to na uwadze planując nocleg w Zadarze.

Nasz apartament nazywał się Borna&Roko Apartments (kliknij w nazwę by wejść na stronę) i możemy go polecić, ale na krótki pobyt. Pełną recenzję wystawiliśmy na portalu booking.com, znajdziecie ją w zakładce „Opinie”.

Wracając do Gradskiego Mostu to też dobre miejsce by podziwiać mury miasta okalające częściowo starówkę. Zachowane są w bardzo dobrym stanie i nawet udało nam się na nie wejść choć tylko w jednym miejscu – zaraz przy Bramie Mostowej. Z góry można oglądać z jednej strony widok na most i nową część Zadaru, a z drugiej widok na starówkę i jedną z jej głównych ulic, prowadzącą do Narodni Trg.

Przechadzając się po zadarskiej starówce można trafić na urokliwe uliczki z licznymi barami i kawiarniami. Momentami klimat Zadaru przypominał nam do złudzenia włoskie miasteczka, w których siedząc w uliczce popija się espresso gawędząc z sąsiadem. W mieście jest też mnóstwo restauracji, w których zjecie świeżą rybę czy owoce morza. Wieczorami, gdy zapalają się latarnie można zrobić zakupy na jednej z głównych ulic handlowych lub zgubić się w bardziej kameralnych, mniejszych uliczkach. My polecamy szczególnie to drugie!;-)

Rada: Jeśli chcecie kupić świeże warzywa, owoce, mięso czy ryby i szukacie miejskiego targowiska to zajrzyjcie do Trznica! Pod tą nazwą kryje się targ pełen świeżyzny i lokalnych produktów (oliwy, miody). Tutaj jest również niewielka hala, gdzie można kupić świeżo złowione ryby czy owoce morza. Naszym zdaniem warto tam zajrzeć, szczególnie jeśli sami przyrządzacie sobie posiłki podczas pobytu. Targ znajdziecie po prawej stronie po przejściu Bramy Mostowej, zaznaczyłam Wam go również na mapie znajdującej się na początku posta.

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Was do odwiedzin Zadaru. Naszym zdaniem miasto jest idealne by zatrzymać się w nim na kilka nocy i zobaczyć wymienione wyżej atrakcje. Jest to jedno z najładniejszych miast Chorwacji, a niestety trochę niedoceniane. Jego urok przyćmiewają inne, popularniejsze miasta jak Split czy Sibenik. Czy słusznie? Musicie się tam wybrać i ocenić sami!

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *